Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wizja Delta
Vlad
Fast & Furious

Liczba postów: 1,841
Liczba wątków: 80
Wizja Delta
Jak ma wyglądać  kolejna odsłona Camp SNAFU? Propozycje
31-08-2016, 04:59 PM
Grey
Senior Member

Liczba postów: 404
Liczba wątków: 64
RE: Wizja Delta
Szkolenie dla dowódców - kilkudniowe, z mocną oprawą medialną. Kontynuacja projektu LEADER, który kilka lat temu mi nie wypalił z powodów niezależnych (dzień przed spalone zostało SD, w którym się miało odbyć).
31-08-2016, 10:14 PM
Vlad
Fast & Furious

Co do tego nam potrzeba? Sali czy poligonu? O multimedia nie pytam bo wiadomo że tak.
02-09-2016, 11:07 AM
Grey
Senior Member

@Vlad: Poligonu

Po wczorajszej rozmowie z radiowcami - fajnie, jakby od razu (tydzien pozniej) po Delta zrobic Echo dla radiowcow, tez dedykowanych, w tym samym rejonie, osrodku, tworzac wlasciwie obie imprezy lacznie, tylko realizujac po kolei.
05-09-2016, 12:06 PM
Ender
Senior Member

Liczba postów: 350
Liczba wątków: 16
Ja własnie miałem ten sam pomysł i chciałem zaproponować Delte jako dla radiowców
06-09-2016, 12:39 AM
Chaos
Moderator

Liczba postów: 282
Liczba wątków: 11
Ja sie nie opieram, ale to znaczy że każdy kto będzie miał kontakt z uczestnikami musi przejść to szkolenie. Gotowi poświęcić się w imię radiówki?
06-09-2016, 10:32 AM
Grey
Senior Member

Nie rozumiem tej idei Smile
Jesli ktos mnie spyta o radiowke na obozie, to go odesle do instruktorow merytorycznych. A ja sie bede zajmowal organizacja obozu, albo filmowaniem.
06-09-2016, 11:17 AM
Ender
Senior Member

Myślę że Chaocie chodziło o podstawy podstawy? takie żebyśmy wiedzieli przynajmniej do kogo odesłać?
06-09-2016, 02:58 PM
Grey
Senior Member

Myślę wciąż o tych dwóch specjalnościach i widzę sens zrobienia okrojonej i rozszerzonej czasowo Bravo. Koszty towarzyszące będą mniejsze jeśli zrobimy rto i leader w tym samym czasie, inni instruktorzy i zupełnie rozdzielone szkolenie. Tylko posiłek mogliby mieć razem. I czas wolny
06-09-2016, 05:40 PM
Chaos
Moderator

W wolnym czasie napiszę troche o szkoleniu ludzi bo mamy interesujące obserwacje.
Jak Wiecie prowadzimy je dość regularnie i model akademicki się totalnie nie sprawdza.
08-09-2016, 09:30 AM
Grey
Senior Member

Bravo dało nam w trakcie szkolenia dowódców ten sam feedback. Musimy się oprzeć o dowodzenie w praktyce, poprawianie, uczenie się na błędach kolegów i własnych. Na zasadzie mistrz - uczeń.
09-09-2016, 11:01 AM
Vlad
Fast & Furious

Widzę,że bardzo chcecie położyć nacisk na łączność. Owszem ma to sens. Dobre wyszkolenie RTO poprawia jakość imprezy i podnosi drużynę na nowy wyższy poziom. Czy jednak taki cykl szkoleń się sprawdzi bo nie każdy chce być RTO? Czy w tym momencie nie będzie zbyt mało chętnych?

JA patrząc na umiejętności samych drużyn miałbym do dodania taką propozycję.
Szkolenie drużyn w współdziałaniu. Taki trening grupowy idący w kierunku wykształcenia plutonów. Oczywiście nie wszystko od razu a stopniowo. Większość drużyn-teamów jest zgranych ze sobą ale już wspólnie mogą mieć problemy.
Grey'u pamiętasz szkolenia Rocco i dawny pluton. Dobrze by było coś takiego wdrożyć pokazując jak to działa a później budować scenariusze do wykorzystania.

Takie szkolenie mogło by się odbywać równolegle do RTO jednocześnie przyciągając większą ilość uczestników.
09-09-2016, 04:19 PM
Chaos
Moderator

Ok, to tak:

Z moich doświadczeń ludzie potrafią się skupić na max 15 min, jeżeli nie są czymś zainteresowani lub nie widzą sensu to znacznie mniej. Dlatego każdy "trudny" temat powinien być poprzedzony krótkim "a na ch*** mi to?" a następnie musi być blok ćwiczeniowy. Nawet jeżeli ktoś słuchał lub o dziwo nawet notował to 99% informacji wyparuje przez kolejne 24h.

I tutaj pierwszy poważny problem organizacyjny: ludzie mają wyjebane na ćwiczenia prawie tak samo jak na wykład a jak coś wydaje się proste to w ogóle włącza się tryb "eee tam, umiem". Dlatego każde 2-3 osoby musi prowadzić ktoś z organizacji kto przypomni informacje z wykładu i przypilnuje że każdy zrobi dobrze ćwiczenia. Innymi słowy trzeba debili zmusić ogniem i mieczem żeby sobie przyswoili najważniejsze rzeczy.

Niestety to oznacza że każdy z prowadzących musi być przynajmniej dobry w praktyce tego co jest wykładane.

Widzieliście nasze ćwiczenia:
-pogadanka
-ćwiczenia 2 kursantów i instruktor który na bieżąco wyjaśnia i koryguje
-pogadanka
-ćwiczenia

Gdy już złapią dryg i wsiąknie w nich że na tym szkoleniu coś się robi a nie tylko jest i coś to daje można wprowadzić większe tematy ale interaktywnie, czyli trzeba się pytać "jak byś zrobił to?" albo "jak myślicie co się stanie w tej sytuacji?".

Mój wykładowca z calculusa miał świetną metodę, jak widział że "traci" studentów brał tych śpiących (nieraz po 5-8os) i kazał im wszystkim zetrzeć tablice (taki flipchart 1x1,5m) ta chwila rozkminy jak to zrobić ożywiała ich na tyle że byli obecni myślami na wykładzie.

Tak więc sprawa rozbija się o obserwację kursantów, jak zaczynają odpływać trzeba zrobić coś żeby wrócili albo wygonić na przerwę i zacząć od nowa.
09-09-2016, 05:44 PM
Ender
Senior Member

Kłania się Kolb - czyli nauczanie dorosłych. Pogadamy i o tym.
Generalnie tu gadamy O CZYM Delta, a dopiero potem będziemy myśleć JAK. Przypominam że Delta ma być mniejsza wiec trzeba bedzie wybrać czego uczymy a nie wszyskiego co umiemy Wink
13-09-2016, 11:04 AM
Grey
Senior Member

No wlasnie Delta powinna byc mala - 10-15 RTO i maks 20 leaderow (po dwie druzyny, w kazdej dwie sekcje).
Ale racja o czym.
Dlatego chce zrobic pelnoplatny kurs u specjalsow, bo
1. odswiezymy to co zaponiane
2. zdobedziemy nowa wiedze
3. zmienimy perspektywe (na powrot do wojskowej ze specyfika specjalsow - czyli mniej dryg, bardziej myslenie)
4. zbudujemy wspolny mianownik wiedzy z innymi kursantami, ktorzy beda mogli zostac naszymi instruktorami (ci dobrzy, tym slabych nie zaprosimy)
5. zintegrujemy sie z instruktorami / dowodcami przyszlych SNAFU.
6. opracujemy na podstawie ich programu wlasny
13-09-2016, 09:01 PM
Vlad
Fast & Furious

Samo szkolenie dla nas to dobry pomysł i każdy powinien chyba mieć. Może w takim razie postarać się zrobić go grupowo za mniejsze pieniądze?
13-09-2016, 10:05 PM
Chaos
Moderator

Czy Chcesz żebym poszturchał Irasa z Miwo?

Bo jak już jest temat Jaco na tapecie... Tyle że to oznacza wycieczkę bo gość jest analogowy Wink
13-09-2016, 10:27 PM
Wokash
Spammer Nobilis

Liczba postów: 1,665
Liczba wątków: 70
Jak to analogowy?
[Obrazek: wokash3edited2.jpg]
14-09-2016, 03:18 PM
Chaos
Moderator

Nie uznaje nowinek jak facebook czy telefon bez korbki Wink
14-09-2016, 04:12 PM
Grey
Senior Member

Ender chce skonczyc analize Charlie, ale skoro to byla jego impreza, to sie nie dziwie. Ja chce jednak ogarniac juz Delte.
Padła wypowiedź Chilickiego z 4.kompanii, że na dedykowane szkolenie RTO nie chcialoby mu sie przyjechac i troche do mnie tym trafil.

Szkolenie szturmanow uwazam za slaby pomysl, materialu jest zwyczajnie za duzo.
Nawigatorow - fajny teren by sie przydal.
RTO - trudny teren by sie przydal
Leaderów - maks 20, rotowanie w funkcjach, teren nie ma znaczenia.

Proponuję takie szkolenie zrobić, łączące te trzy funkcje. Być może bez 'misji bojowej' albo z nia, to drugorzedna sprawa. Czyli coś jak Bravo, ale wiecej praktycznych zajec, zamiast misji bojowych dla teamow.

I teraz kwestia terenu. Chcialbym, aby to sie dzialo w gorach. Nie wysokich, ale konkretnych. Beskid Niski czy coś w tym stylu. To daje w kosc, jest ciekawe dla nawigacji, dla RTO, ładne na zdjęciach i mega we wspomnieniach.

Szkolenie podstawowe dla wszystkich wg mnie jest malo sexy i niepotrzebnie przyszywa nam latke 'dla noobow' z czym trudno sie pozniej walczy.

Mysle ze 60 osob, po 20 z kazdej specjalnosci bylibysmy w stanie ogarnac. Limit 2 osoby na team w danej specjalnosci.

Do szkolenia leadrow super jakby sie udalo sciagnac jakiegos ogarnietego szkoleniowo eks-specjalsa, troche PRowo, troche do wsparcia szkolenia (ale nie jako glownego orga, instruktora). Jako taki dodatkowy feedback dla szkolonych.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-10-2016, 10:42 AM przez Grey.)
26-10-2016, 10:38 AM
Wokash
Spammer Nobilis

Liczba postów: 1,665
Liczba wątków: 70
Czyli coś jakby Bravo2.
A co robimy z nowymi?
Olewamy?
Trochę szkoda.
Co do szkoleń specjalistów.
To zawsze można zrobić, wykład czy warsztaty pod marką Camp SNAFU. Szkoda, że Snafu Specjaliści ma bardzo kiepski skrót.
[Obrazek: wokash3edited2.jpg]
26-10-2016, 12:03 PM
Ender
Senior Member

Snafu Special ma już dobry akronim....

Pozawalam o tym myśleć (sic!) - pod warunkiem równoległego wypełnienia swojej ostatniej roli w Charlie Big Grin Wiecej o tym w temacie "Powidoki"

Co do Delty - ja się wstrzymam z fantazjowaniem do oceny Charlie
26-10-2016, 12:27 PM
Vlad
Fast & Furious

Mnie się sam pomysł podoba. Tylko czy ludzie będą chcieli na takie szkolenie w małych grupach przyjechać? Każdy team ma różnych ludków i jak ktoś nie jedzie bo nie ma funkcji często i inni nie pojadą. Zgoda, że szkolenie szturmanów to trudne zadanie ale czy bez ich obecności możemy coś więcej zrobić? Możliwe trzeba się zastanowić.
Teren trudny ? Beskidy? IMO zbyt daleko. Raczej Jura bo dojazd dobry. Jeśli dobre szkolenie to ośrodek z zapleczem. Termin raczej niekolidujący z imprezami. Jakaś sala do wykładów, dobre bytowanie, teren pofałdowany spora ilość przeszkód terenowych.
Szkolenie RTO i Navi w terenie ok powinni iść razem nawiązywać łączność przekazywać pozycje do HQ. Super.

Z dowódcami widzę więcej problemu.
Teoria:"
Szkolenie teoretyczne bez kłopotu. Organizacja, taktyka, zasady, budowa rozkazów i najważniejsze - procedury te muszą być ujednolicone dla wszystkich oddziałów inaczej nie przeskoczymy współpracy teamów w ramach plutonu.
Teren:
Powinni ćwiczyć wspólnie zamiennie działając jako zorganizowany oddział ( jeden dowodzi reszta to szturmani a potem zmiana) Nawet można wtedy zorganizować jakiś mały Opfor 5-6 ludzi. Tylko czy ludzie z różnych teamów będą tego chcieli?
26-10-2016, 12:30 PM
Chaos
Moderator

Myślę że jest mniej niż 10 osób zainteresowanych dobrym szkoleniem dla RTO

Myślę żeby zrobić je osobno, mamy ciekawe miejsce w Warszawie z zapleczem i zróżnicowanym lasem. Ale dla max 20os. Spanie i szkolenie pod dachem w dobrym standardzie a las zaraz za ogrodzeniem + dobre drogi i utwardzony parking.

52.209523, 21.206091
26-10-2016, 02:37 PM
Grey
Senior Member

Na Śląsku gadałem z dwoma ludkami z Lancet. Chca wpaść na Deltę, mimo że to nie program dla nich. Poddali ciekawy koncept, który jednak u nas może spotkać się z betonem - bo wymaga przeprojektowania Alphy.

Obok czterech blokow
1. Zasady Gry
2. Nawigacja
3. Radiokomunikacja Podstawy
4. Walka nocna
dorzucamy
Taktyka lekkiej piechoty

Przy czym ten dzial rozbijamy na np. trzy
5. Formacje i przejscia miedzy nimi wraz ze znakami ręcznymi
6. Reakcja na kontakt
7. Natarcie w plutonie
Gdzie każdy z tych elementów prowadzony jest przez już przeszkolony przez nas i sprawdzony team. Co wiecej team, w którym mamy kandydata na dowódcę plutonu (jak Lancet). Jako team prowadza zajecia dla dwoch druzyn na raz. Jeden z nich jest glownym instruktorem, reszta wspiera.

Co wiecej, podczas misji bojowych w oparciu o te druzyny pomocnicze budujemy plutony, dzięki czemu szkoleni zaczynają działać w plutonach (które jak ustaliliśmy, są nam potrzebne na Operations) i przy okazji nasi kandydaci na dow plt sami się ćwiczą, zyskują autorytet wśród szkolonych, my też możemy ich obserwować i korygować.

Przy okazji misje w przerwach między teorią (bloki szkoleniowe przetykamy misjami, nie jak na Alpha, teoria w jednym bloku, misje później) też kręcą się wokół plutonów.

Zyski
Budujemy plutony, inwestujemy w autorytet i doświadczenia naszych dow plt.
Misje ćwiczebne są nakierowane na polepszenia działania szkolonych na Operations
Więcej ludzi, znaczy więcej kasy, a instruktorów nie potrzebujemy więcej (tu używamy drużyn pomocniczych - czyli takich, które chcą pomagać w SNAFU, ale nie chcą być orgami żeby nie tracić zabawy)
Budujemy społeczność i więzy między drużynami

Straty
Musimy przebudować Alphę, opracować konspekty szkolenia lekkiej piechoty
Julianów może nie starczyć na tylu ludzi - 10 grup po 8-10 osob, plus trzy druzyny pomocnicze (a najlepiej jeszcze dwie do uzupelnienia kolejnych dwoch plutonow) - to może być 130-180 osob łącznie z naszymi instruktorami.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-11-2016, 08:52 PM przez Grey.)
26-11-2016, 08:47 PM

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Red Towers | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS